Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes. Piekrītot sīkdatņu izmantošanai, tiks nodrošināta tīmekļa vietnes optimāla darbība.
Turpinot vietnes apskati, jūs piekrītat, ka izmantosim sīkdatnes jūsu ierīcē. Savu piekrišanu jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes. Sīkdatņu politika...

Vēsture

 • Kā laika ritenī...

  Kā laika ritenī...

  Veltas Laktiņas dzīve ir kā leģenda, kurā atspoguļojas būtiskākās Latvijas un it īpaši - Smiltenes vēstures lappuses. 1941. gadā viņa no laukiem atnāca uz Smilteni, sāka mācīties par šuvēju, taču šo ieceri pārtrauca karš.1944. gadā Velta, ģērbusies vasaras kleitiņā un klikatiņām kājās, paņemot vien līdzi lāpstu un groziņu ar segu, aizbrauca uz Alūksnes pusi rakt tranšejas. Sākumā runāts – uz trim dienām, bet atgriezās pēc trim mēnešiem, septembra vidū. Nosalusi, plikām kājām, bet laimīga, ka tikusi pie savējiem, nevis aizvesta uz Vāciju. Tajā naktī dega Smiltene…

  “Tranšeju rakšanā piedalījās gan karavīri, gan civiliedzīvotāji,” atmiņās dalās Velta Liepiņa. “Sākumā rakām Alūksnes pusē, pēc tam Gaujienas un Palsmanes apkārtnē. Strādājām no agra rīta līdz vēlam vakaram. Tuvumā vienmēr stāvēja kāds vācietis ar šauteni.

  Pusdienlaikā visiem atveda zupu un maizīti. Paēdām un rakām tālāk. Nevienu īpaši neizdzina. Cik kurš spēja, tik strādāja. Pārnakšņojām tukšajās mājās, kuru saimnieki devušies bēgļu gaitās vai izdzīti sakarā ar frontes tuvošanos. Gulējām visi vienā telpā. Vienā istabas galā vīrieši, otrā – sievietes. Matraču un guļammaisu nebija. Salocījām segas, daļu paklājām apakšā, ar otru pusi sedzāmies.

  Togad ātri sākās salnas. Kad atgriezāmies, kājas no pārsalšanas bija palikušas kā nejūtīgas. Vasaras beigās tranšeju rakšanā iesaistījās arī māsa un mamma. Mamma drīz saslima un nonāca slimnīcā.

  Kad tuvojās krievi, vienu brīdi paklīda runas, ka mūs visus vedīšos uz Vāciju. Bijām nobijušies, spriedām, vai maz vairs redzēsim savējos, mājas. Visiem lika iet uz lielceļa un gaidīt mašīnu, bet tā, par laimi, neatbrauca…  

  Tad vācieši mums atkal, šoreiz tepat, netālu no Brantiem, lika rakt tranšejas. Vairāk nekā diennakti nebijām ēduši. Pazīstamas meitenes, kuras jau bija atvestas ātrāk, ieteica aiziet uz kaimiņu māju, pie Priednieku mammas. Viņa pabaroja, iedeva maizīti arī līdzi. Cik tā bija garšīga!

  Nākamajā vakarā atbrauca mammas māsa, lai vestu mani mājās. Iebraucām Smiltenē – pilsēta vienās liesmās. Nomalē sagaidījām rītu.  Tad mammas māsa kaut kur uzzināja, ka bariņš vietējo patvērušies Cērtenes mežā un braucām uz turieni. Nākamā nakts pagāja nelielā meža klajumiņā. Mazliet pasnaudām, bet pārsvarā jau visi, sapulcējušies nelielos bariņos, sprieda par to, kas notiks tālāk. Tur bija arī grāmatnīcas īpašnieks. Viņš bija paņēmis līdzi ķerru, kurā salicis vērtīgākās grāmatas. Nākamajā dienā, noskaidrojuši, ka pilsētā vairs nav ne vāciešu, ne krievu, devāmies mājās. Drīz vien pēc tam parādījās krievu zaldāti. Sākās jauni laiki.”

                                                                               Smiltenes lauksaimniecības skolas pienotavā

  Atguvusies no tranšeju rakšanas, Velta sāka meklēt darbu. “Izdzirdēju, ka Smiltenes lauksaimniecības skolas (tagad – Smiltenes tehnikums) pienotavai vajag strādniekus un pieteicos. Sākumā mazliet šaubījos, bet mammas māsa, kura arī kādreiz bija strādājusi pienotavā, mani iedrošināja: “Viņai paziņa strādājot piena veikalā, mani pieskatīšot!” (smejas).

  Skolā mācības pa kara laiku bija pārtrauktas. Darbinieki prasīja, ko varu darīt, bet patiesībā jau neko daudz no nepratu. Mājās bija gotiņa, līdz ar to zināju, kā strādā centrifūga. Sievas mierināja: “Nekas jau daudz šeit neatšķirsies! Tikai visas iekārtas ir lielākas. Tā tiku separēšanas cehā. Separēto pienu pārstrādāja par krējumu un biezpienu. Krējumu sūtījām uz sviestotavu, vājpienu un pilnpienu – uz sierotavu. Lielākā produkcijas daļa aizgāja uz Ļeņingradu.

  Darbu sākām agri – pusē četros jau viss muižas pagalms bija pilns ar zirgiem. Viens no maniem pirmajiem rīta darbiem bija – salikt piena separēšanas mašīnu.

  Pienotava, kas atradās Smiltenes centrā, bija nodegusi.”

  Kad tehnikums atsāka strādāt, vairākas pienotavas meitenes aizgājušas mācīties. Velta būt par meistari negribējusi. ”Man nekad nav paticis izrīkot cilvēkus. Skolas direktors vairākas reizes sūtīja man pakaļ audzēkņus, aicināja mācīties, teica: “Prakse man jau ir!” Taču izvēlējos labāk strādāt. Tie, kas pabeidza tehnikumu, lielākā daļa aizgāja strādāt uz Smiltenes jauno pienotavu.”

  Veltas kundzei spilgti atmiņā palikušas 1949. gada deportācijas. “Naktī bija paņemti vairāki tehnikuma audzēkņi un arī viens pienotavas darbinieks. Ja atmiņa neviļ, tas bija ražošanas daļas vadītājs. No rīta atnācu uz darbu – durvis ciet. Tajā dienā pienotava tā arī palika slēgta.

  Pēc izvešanas diezgan strauji samazinājās pieņemtā piena daudzums. Tehnikumā nostrādāju līdz 1950. gada pavasarim, tad notika liela štatu samazināšana un no visiem darbiniekiem darbā atstāja tikai piena pieņēmēju.”

                Smagi, bet pēc labākās sirdsapziņas

  “Biju jau sarunājusi šuvējas darbu artelī, bet, ejot garām Smiltenes pienotavai, satiku bijušās kolēģes, kuras aicināja ienākt paciemoties. Kamēr runājāmies, draudzenes, man nemanot, bija uzaicinājušas atnāk arī pienotavas direktoru. Viņš uzzinājis, ka vairākus gadus esmu nostrādājusi tehnikuma mācību pienotavā, aicināja nākt pie viņiem. Sāku jau otrā dienā.”

  Šajā darba vietā ar nelieliem pārtraukumiem aizvadīts gandrīz viss Veltas Laktiņas darba mūžs. “Pirmie darba gadi pagāja biezpiena cehā. Ražojām sieru, biezpienu, kazeīnu (izmantoja kā piedevu maizes, gaļas un konditorejas izstrādājumu ražošanai) un jēlkazeīnu (tehnisko biezpienu, ko pēc tam izmantoja plastikas ražošanā). Par neizdevušos biezpienu parasti teica: “Tas jau ciets kā kazeīns!”

  Vissmagāk gāja ar jēlkazeīna ražošanu. Vannā jāuztur 75° C temperatūra, biezpienam līdzīgā masa visu laiku jāmaisa… Aumaļām lija sviedri. Darbs sākās agri no rīta un beidzās ne ātrāk kā vienos divos naktī. Reizēm, ja kaut kas negāja tā, kā vajag, nācās palikt līdz rītam. Daži kolēģi teica: “Ko tu tur jaucies! Krievi tāpat noēdīs!” Bet es tā nespēju. Kaut reizēm rokas, darbojoties par aukstajām vannām, bija pārsalušas stīvas.”

  Veltas kundze domā, ka augsto pienākuma apziņu viņa mantojusi no ģimenes. “Mans vecaistēvs pie Drandes kunga bija mācījies podnieka amatu. Vecāmamma jokojoties viņu sauca par cunftmeistaru.  Vectēvs taisīja lepnus traukus un vāzes. Katrs darbiņš bija filigrāni izstrādāts un kārtīgs. Arī man vienmēr gribējies, lai darba dienas beigās būtu patīkama gandarījuma sajūta par to, kas darbs paveikts pēc labākās sirdsapziņas.”

                                                                                Dzelzceļa līnijas atjaunošana

  Veltas māsa Ārija pēc kara piedalījusies šaursliežu dzelzceļa līnijas Smiltene – Valmiera atjaunošanā. “1944. gada 22. septembrī Smiltenē ienāca krievi. Līdz tam strādāju Šmita dzirnavās, to otrajā stāvā bija ierīkota vilnas kārstuve,” stāsta Ārija Liepiņa. “Dzirnavas atradās pretī tagadējam veikalam “Top” (Daugavas ielā 1B). Kad tās nodega, paliku bez darba.

  1944.gada rudenī visa Smiltenes stacija bija saspridzināta. Katrai sliedei nosists gals. Tāpat uzspridzināti bija arī visi tilti. Rūpes par pirmo, Smiltenes stacijai tuvāko tiltu uzņēmās galdnieks Ūdris un Vilis Liepiņš, kuram piederēja dzelzceļnieku veikals, tautā saukts par “Viļa bodi). Tas atradās blakus agrākajam ugunsdzēsēju depo, iepretī luterāņu baznīcai. Dzelzceļš jau vienmēr bijis kā valsts valstī. Dzelzceļnieku veikalā preču sortiments bija atšķirīgs un tur bieži varēja kaut ko īpašāku.

  Runājot par dzelzceļu, smiltenieši vienmēr pieminēja firstu Līvenu, bez kura iniciatīvas un mērķtiecīgās darbības Smiltene diez vai būtu tāda, kādu to pazīstam šobrīd.

  Dzelzceļa līnijas atjaunošana ilga līdz pat 1946. gadam. Strādāja gan smiltenieši, gan valmierieši. Gājām viens otram pretī. 1946. gada vasarā Smiltenes stacijā notika svinīga pirmā vilciena sagaidīšana. Šur tur vēl redzamas fotogrāfijas ar izpušķotu lokomotīvi. Tas bija milzīgs notikums un visi jau gribēja šajā vēsturiskajā brīdī būt klāt. Manis tajā bildē nav. Man lika tīrīt svinībām teļa galvu, es negribēju un aizbēgu (smejas).”

                                                                        Mācītājmuižas sienā iemūrētās grāmatas

  Pēc apprecēšanās Velta Laktiņa vairākus gadus kopā ar vīru nostrādāja celtniecības jomā. Dzīvoja Smiltenes mācītājmuižā, kur tobrīd bijušas celtnieku kopmītnes. Mājas pirmajā stāvā toreiz vēl dzīvoja mācītājs Alfrēds Cimdiņš. Velta viņu atceras kā ļoti klusu, saticīgu cilvēku, labu un izpalīdzīgu kaimiņu. Laktiņa kundzei redzējusi arī, cik grezna un skaista Smiltenes mācītājmuiža izskatījusies 1938. gadā, vēl pirms tā bija pārvērsta par kopmītnēm. “Mammas māsai šeit 1938. gadā notika laulības. Ieejot pa centrālajām durvīm, uzreiz pa kreisi bija istabiņa, kurā viesi varēja saposties. Aiz tās atradās lielāka telpa ar skaistu galdu, uz kura stāvēja grezns svečturis. Tajā notika laulības. Laulāja mācītājs Ernests Kronbergs. Viņš 1941. gada 6. aprīlī iesvētīja arī mani. Tās bija ļoti lielas iesvētības, jo pirms tam bija paklīdušas runas, ka sakarā ar politiskajām pārmaiņām tās būs pēdējās iesvētības…  Līdz ar to sanāca arī daudzi jaunieši, kuri vēl nebija 18 gadus veci. Divas nedēļas gājām iesvētes mācībās. Svētku dienā visām meitenēm bija baltas, garas kleitas, puišiem – skaisti uzvalki. Pirms iesvētībām tante mani pirmoreiz mūžā aizveda pie friziera. Ikdienā parasti, tāpat kā tajā laikā vairākums meiteņu, staigāju bizēs. Iesvētībās biju ar skaistiem, izlaistiem matiem. Visi no jērkambara durvīm devāmies gājienā apkārt baznīcai un tad pa gala durvīm iekšā. Baznīca bija stāvgrūdām pilna. Tantes sačukstējās: “Kā mazi eņģelīši!”

  1941.gada jūnijā Latvijā ienāca vācieši un līdz pat 1944. gadam baznīcā atkal notika gan iesvētības, gan kāzas un kristības. Kad sākās padomju laiks, tad gan par ticību vairs runāt nevarēja. Toreiz jau vispār – jo mazāk runāji, jo labāk. Nekad nevarēja zināt, kurš no tiem, kas uzdevās par labu draugu, pēc tam nodos. Daudzi tā tika uz Sibīriju un piedzīvoja visādas nelaimes.”

  Velta ar sāpīgu skatienu noskatījusies, kā kādreiz skaistā, ļoti aprūpētā mācītājmuiža pamazām palikusi aizvien līdzīgāka pārējām ēkām, kuras padomju vara, neraugoties uz to arhitektonisko vērtību, nolēmusi iznīcībai, liedzot tām gādīga saimnieka rūpes un mīlestību. “Katrs kopām savu dārziņu, bet nekas jau īsti nebija savs. Ja dārzā vai pagalmā aizmirsi darba rīku, pēc brīža tas jau bija nozagts. Katrs rāva, ko varēja.”

  Veltas kundze smaida, ka mācītājmuiža viņai uzticējusi kādu senu noslēpumu. “Kādā vakarā vienā manas istabas kaktā sāka lobīties apmetums. Domāju – nekas traks jau tas nav. Negludumus jānoslīpē un sienas jāsaved kārtībā. Bet tiklīdz tā sirsnīgāk ķēros klāt, izrādījās – sienā iemūrēts vīstoklis ar vairākām grāmatām. Tie bija seni kalendāri un kādas trīs 17. gs. vai 18. gs. izdotas baznīcas grāmatas. Grūti pateikt, vai tās iemūrētas jau 1.pasaules kara vai, sākoties 2.pasaules karam. Kad aizgāju dzīvot citur, grāmatas turpat arī atstāju.

  Savā mūžā nekāda lielā baznīcā gājēja nebiju. Toreiz jau to arī nedrīkstēja darīt bērnu dēļ. Lai viņiem skolā nebūtu nepatikšanas. Taču ticība man ir palīdzējusi pārvarēt daudzas grūtības. Kad ir smagi, noskaitu tēvreizi… Tas palīdz.”

                                                                      Mainās tehnoloģijas, bet pāri visam svarīgākā - cilvēcība…

  “Pēc beidzu strādāt celtniecības jomā, trīs gadus nostrādāju Smiltenes maizes ceptuvē. Tad viena no Smiltenes pienotavas darbiniecēm, ar kuru kopā strādājām tehnikuma mācību pienotavā, sāka braukt uz ceptuvi kaltēt kaņepju sviestam kaņepes un pamazām mani pierunāja nākt atpakaļ uz pienotavu. Tā tur arī nostrādāju līdz aiziešanai pensijā – 20. gs. 80. gadiem. Piedzīvoju, kā uzņēmuma vecās iekārtas pamazām nomaina pret jaunākām, modernākām, kas ievērojami atviegloja strādnieku darbu.

  Jaunajiem varētu būt interesanti, kā pagājušā gadsimta 70. gados parafinējām sieru. Pagalmā iznesa milzīgu dzelzs trumuli, tam apakšā kurināja uguni. Trumulī sadrupināja parafīnu, to izkausēja līdz 60°C temperatūrai… Parafinēja gatavos sierus, kas bija vismaz trīs mēnešus noturēti pagrabā. Vispirms, izmantojot lielu koka lāpstu, iemērca parafīnā vienu pusi, tad – otru. Parafinētos ritulīšus – skaistus un spīdīgus – sapakoja kastēs un veda uz Rīgu.

  Kad sāka klibot veselība, pārgāju uz t.s. pildīšanas cehu, kur strādāju pie krējuma pildāmā aparāta. Mans uzdevums bija veikli salikt uz lentas tukšās burciņas un pēc tam noņemt pilnās. Tā tas mūžs arī aizskrējis. Kā laika ritenī.”

  Šobrīd Veltas kundzei vislielākais gandarījums par to, ka darba vietā, kur aizvadīta mūža lielākā daļa, viņa nav aizmirsta. “Katru gadu, tuvojoties Ziemassvētkiem, saņemu kādu pārsteigumu. Vairākas reizes mani apciemojusi arī Gita Mūrniece pati. Tas ir tik sirsnīgi un mīļi! Cilvēcība ir tā vērtība, kas palīdzēja izdzīvot kara laikā un bez tās dzīve ir tukša un bezvērtīga arī tad, kad daudzas lietas mūsu vietā padara modernās tehnoloģijas.

  Ģimenē bijām pieci bērni. Man ir 93 gadi, Ārijai – 89, brālim Ritvaram – 83. Viena māsiņa jau mūžībā, bet brālis Aivars darba darīšanās braukāja uz Krieviju un tā arī kaut kur Krievijas plašumos pazuda. Nu jau vairāk nekā desmit gadus par viņu neko nezinām.  Esam braukuši meklēt, bet līdz šim neko nav izdevies noskaidrot. Esmu dzirdējusi, ka tādu ir diezgan daudz, kuriem pēdējo divdesmit gadu laikā šajā valstī pazuduši tuvinieki.” Uz galeriju...

  Teksts: Baiba Vahere

  Foto: no Veltas Laktiņas personiskā arhīva, Baiba Vahere

                                                                                                     

 • Vēsture

  2015. gads

  Maijā Smiltenes novada būvvalde pieņem arhitektes Sarmītes Pāvilaites projektēto Smiltenes tehnikuma jauno veterinārmedicīnas  mazo dzīvnieku klīnikas ēku.

  Jūlijā būvvalde pieņem rekonstruēto Smiltenes tehnikuma ēku Pils ielā 8 – mācību vietu nākamajiem automehāniķiem, ceļu būves mašīnu mehāniķiem un ceļu būvtehniķiem. Šajā gadā tehnikums ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda projekta atbalstu saņem arī ļoti modernu tehniku ceļinieku un automehāniķu programmām, kā arī - dažādas iekārtas mācību procesa pilnveidošanai.

  2015./2016. m.g. tehnikuma mācību korpusā Pils ielā 8 darbu sāk simulatoru klase, kas paver līdz šim nebijušas iespējas nākamajiem “ceļiniekiem”. Skolā ievieš jaunu mācību programmu “Būvniecība” ar specialitāti “Ceļu būvtehniķis”.

  Augustā ekspluatācijai nodod no jauna uzcelto galvenās tehnikuma ēkas piebūvi Kalnamuižā 10. Tagad audzēkņu rīcībā  ir ar vismodernāko aprīkojumu nodrošinātas mācību virtuves, mācību restorāns, jauna konferenču zāle un modernas mācību auditorijas.

  Septembrī Smiltenes tehnikumam pievieno Jaungulbenes profesionālo vidusskolu (likvidējot mācību vietu Jaungulbenē) un Alsviķu arodskolu, kas kļūst par PIKC struktūrvienību.

     
  2014. gads

  Decembrī  pabeidz skolas Veterinārmedicīnas mācību korpusa Kalnamuižā 6 renovāciju.

     
  2013. gads

   1. septembrī “Smiltenes tehnikumam” piešķir PIKC (Profesionālās izglītības kompetenču centra) statusu.

     
  2012. gads

  Ekspluatācijā nodod Smiltenes tehnikuma jauno sporta halli, kas ir viena no plašākajām Vidzemes reģionā.

     
  2011. gads

  Smiltenes tehnikumu apvieno ar Smiltenes Profesionālo vidusskolu. Līdz ar to skola pārņem jaunas mācību programmas – “Autotransports”, “Transports” ar specialitāti “Automehāniķis” un “Celtniecības un ceļu būves mašīnu mehāniķis”.

     
  2004. gads

  Smiltenes tehnikumā sāk sagatavot nākamos viesnīcu pakalpojumu speciālistus, bet no 2001. gada veterinārmedicīnas mācību programmu apguvušie jaunieši iegūst specialitāti “veterinārārsta asistents”.

     
  1999. gads

  No 1999. gada Skolas nosaukums ir  “Smiltenes tehnikums”.

     
  1995. gads

  Maijā darbu sāk tehnikumam piederošā viesnīca “Kalna ligzda”, kas  kalpo par mācību bāzi nākamajiem viesnīcu pakalpojumu un tūrisma speciālistiem.

     
  1990. gads

  2. janvārī skola iegūst Smiltenes lauksaimniecības tehnikuma nosaukumu un no tās tiek atdalīts kolhozs “Smiltene”. Jaunieši tehnikumā var apgūt veterinārfeldšera, agronoma, zootehniķa, sabiedriskās ēdināšanas uzņēmuma tehnologa un mājturības instruktora profesijas. Tehnikums ir pirmā skola Latvijā, kas no 1994. gada sagatavo lauku tūrisma saimniecības darbiniekus. 90-to gadu vidū tehnikumā, apvienojot agronomijas un zootehnikas specialitātes, izveido lauku uzņēmēja specialitāti. 

     
  1989 -2001. gads

  Skola piedāvā apgūt mājturības izglītības programmu, kas pirmajos gados iemanto ļoti lielu popularitāti.

     
  1968. gads

  Ekspluatācijā nodod tehnikuma dienesta viesnīcu.

     
  1964. gads

  1. septembrī durvis ver skolas jaunais mācību korpuss Kalnamuižā – 10, bet pašu mācību iestādi apvieno ar PSKP 22. kongresa vārdā nosaukto kolhozu, nosaucot to par Smiltenes sovhoztehnikumu. Tajā profesionālās gudrības apgūt tiek aicināti nākamie veterinārfeldšeri, zootehniķi, agronomi, bet no 1972. gada – arī ēdienu gatavošanas tehnologi . Šobrīd ēdināšanas pakalpojumu mācību programmu apguvušie jaunieši var iegūt ēdināšanas pakalpojumu speciālista, pavāra un konditora profesijas.

     
  1953. gads

  Smiltenes tehnikuma audzēkņu rīcībā  nodots stadions pie Tepera ezera. 1968. gadā stadionu rekonstruē.

     
  1949. gads

  Tiek slēgta Piensaimniecības nodaļa.

     
  1945. gads

  Tiek nodibināta Smiltenes Zooveterināro tehnikums ar veterinārijas, zootehnikas un piensaimniecības nodaļām. Paralēli izvēlētajām specialitātēm jaunieši tajā  var iegūt pilnu vidējo izglītību, kā arī tālaika darba tirgū pieprasītas papildprofesijas – traktorista, šofera – amatiera, atslēdznieka, mākslīgās apsēklošanas tehniķa un citas.

     
  1936. gads

  1. septembrī Smiltenes lauksaimniecības mācību iestādes pienotavā nodibina Piensaimnieku izmēģinājumu staciju, kurā  pētīja Latvijā ražotā piena kvalitāti, lai ražotu kvalitatīvu sieru. Pienotavā strādāja augsta ranga speciālists no Holandes.

     
  1936. gads

  Lopkopības skolā atver Praktisko lopkopju nodaļu, kurā sagatavo praktiski un teorētiski izglītotus lopkopjus. Jaunieši amata prasmes apgūst skolai piederošajā seklajā un dziļajā kūtī, pienotavā, sierotavā, siltumnīcās un augļu dārzā.

     
  1930. gads

  Piensaimniecības skolā atver Sierniecības nodaļu, kas jauniešiem paver iespēju apgūt siernieka un siernieka palīga profesijas.

     
  1928. gads

  Darbu sāk Lauksaimniecības skola, kurā zināšanas aicināti apgūt nākamie lauksaimnieki.

     
   

  Profesionalās izglītības kompetenču centra “Smiltenes tehnikums” pirmsākumi meklējami tālajā 1922. gada 1. novembrī, kad Smiltenes muižas centrā, tagad – UNESCO Pasaules mantojuma Latvijas nacionālajā sarakstā iekļautajā krievu baroka stilā celtajā ēkā atvērta divgadīga Piensaimniecības un lopkopības skola, kurā sagatavoja pienotavu darbiniekus un lopkopības pārraugus. 

   

   

 • Vēsturiskās attīstības pārskats

  Latvijas PSR Ministru Padomes Augstākās un vidējās speciālās izglītības Valsts komiteja
  SMILTENES ZOOVETERINĀRAIS TEHNIKUMS
  1959. gada 5. oktobris – 1960. gada septembris

  Latvijas PSR Ministru Padomes Augstākās un vidējās speciālās izglītības Valsts komiteja
  SMILTENES LAUKSAIMNIECĪBAS TEHNIKUMS
  1960. gada septembri – 1961. gada 4. maijs

  Latvijas PSR Lauksaimniecības ministrija
  SMILTENES LAUKSAIMNIECĪBAS TEHNIKUMS
  1961. gada 4.maijs – 1962. gada 4. aprīlis

  Latvijas PSR Lauksaimniecības produktu ražošanas un sagādes ministrija
  SMILTENES LAUKSAIMNIECĪBAS TEHNIKUMS
  1962. gada 4. aprīlis – 1964. gada decembris

  Latvijas PSR Lauksaimniecības produktu ražošanas un sagādes ministrija
  SMILTENES SOVHOZTEHNIKUMS
  1964. gada decembris – 1965. gada 30. marts

  Latvijas PSR Lauksaimniecības ministrija
  SMILTENES SOVHOZTEHNIKUMS
  1965.gada 30. marts – 1990. gada 31. jūlijs
  No 1922. gada līdz mūsdienām Smiltenes lauksaimniecības mācību iestādei vairākkārt mainījies nosaukums. Iepazīsimies ar Smiltenes tehnikuma pārmaiņām tā nosaukumos un kurai ministrijai vai komitejai bijis pakļauts tehnikums.

  Latvijas valsts Zemkopības ministrija 
  VALSTS SMILTENES LAUKSAIMNIECĪBAS MĀCĪBAS IESTĀDE
  1922. gada 1. novembris – 1940. gada novembris

  Latvijas PSR Zemkopības Tautas Komisariāts
  SMILTENES LAUKSAIMNIECĪBAS MĀCĪBAS IESTĀDE
  1940. gada 1. novembris –1944. gada 27. decembris

  Latvijas PSR Zemkopības Tautas komisariāts
  SMILTENES LAUKSAIMNIECĪBAS TEHNIKUMS
  1944. gada 27. decembris– 1945. gada 20.decembris

  Latvijas PSR Zemkopības Tautas komisariāts
  SMILTENES ZOOVETERINĀRAIS TEHNIKUMS
  1945.gada 27. decembris – 1946. gada 24.marts

  Latvijas PSR Zemkopības ministrija
  SMILTENES ZOOVETERINĀRAIS TEHNIKUMS
  1947. gada 5. marts - 1953. gada 13. aprīlis

  Latvijas PSR casino poland Lauksaimniecības un sagādes ministrija
  SMILTENES ZOOVETERINĀRAIS TEHNIKUMS
  1953. gada 13. aprīlis – 1953. gada 30. decembris

  Latvijas PSR Lauksaimniecības ministrija
  SMILTENES ZOOVETERINĀRAIS TEHNIKUMS
  1953. gada 30. decembris – 1959. gada 5. oktobris
  Latvijas lauksaimniecības ministrija
  SMILTENES LAUKSAIMNIECĪBAS TEHNIKUMS
  1990. gada 24. augusts –1999. gada 1. janvāris

  Latvijas Republikas Zemkopības ministrija
  SMILTENES TEHNIKUMS
  1999. gada decembris – 2004. jūlijs

  Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministrija
  SMILTENES TEHNIKUMS
  No 2004. gada jūlija – 2011.gada 1.septembrim

  Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministrija
  SMILTENES VATSTS TEHNIKUMS – profesionālā vidusskola
  No 2011.gada 1.septembra

 • Alsviķu struktūrvienībai – 25

  Ar skaistu svētku koncertu, Labo vārdu stundu, kavēšanos atmiņās, saistošām radošajām aktivitātēm un amatu darbnīcām muižas pagalmā Smiltenes tehnikuma Alsviķu teritoriālā strukūrvienība 27. maijā atzīmēja savu 25. jubileju. Tā vienlaikus bija arī skolas audzēkņu salidojuma diena.

  Skolas vēsture ir raiba un piesātināta daudz dažādiem notikumiem, kas savijas ar tuvāko novadu un visas Latvijas vēsturi. Bērnu un jauniešu čalas Alsviķu muižas teritorijā skanējušas ne tikai pēdējos divdesmit piecus gadus, bet - jau daudz agrāk. Tāpat kā Alsviķu muižai vairākkārt mainījušies īpašnieki, arī šajā senatnes auras piesātinātajā pils teritorijā bijis lemts mājvietu rast daudz un dažādām organizācijām.

  Pēc 1921. gada agrārās reformas uz Alsviķu muižas zemes tika izveidota valsts saimniecība, ko vēlāk sadalīja vairākās jaunsaimniecībās. 1927. gadā pili un citas ēkas bērnu patversmes ierīkošanai piešķīra Valkas apriņķa pašvaldībai. 1939. gadā pilī ierīkoja grūti audzināmo meiteņu iestādi, kas darbojas līdz 1943. gadam. Pēc otrā pasaules kara pilī darbu sāka bērnunams. Tas kopā ar pamatskolu un internātskolu pastāvēja līdz 1966. gadam. No 1966. gada līdz 1991. gadam Alsviķu muižas teritorijā darbojās speciālā profesionāli tehniskā vidusskola, tautā saukta par grūti audzināmo meiteņu pāraudzināšanas iestādi. Šis statuss pa visu Latviju izskanējis visplašāk. Izdzirdot Alsviķu vārdu, to atceras vēl daudzus gadus pēc tam, kad šeit jau sen mācījās tuvāko novadu jaunieši, kas vienlaikus ar pamatizglītību gribēja apgūt amata prasmes. Šobrīd Smiltenes tehnikuma Alsviķu struktūrvienība ir viena no divām izglītības iestādēm Latvijā, kur tiek realizētas darba vidē balstītas, mācību programmas aroda apguvei personām ar 1., 2. un 3. grupas invaliditāti.

  Nesen sākusies jaunu audzēkņu uzņemšana. Skola piedāvā apgūt galdnieka, teksta redaktora operatora, šuvēja, apavu labotāja, aprūpētāja, pavāra, pavāra palīga un būvstrādnieka profesijas. Paralēli aroda apguvei audzēkņi var iegūt arī vispārējo vidējo izglītību Alūksnes novada vidusskolas vakara maiņu nodaļā. Vienlaikus, domājot par skolēnu veselību, viņiem nodrošināta fizioterapija, masāžas, ūdens procedūras, ārstnieciskā vingrošana un logopēda pakalpojumi. Individuālā sociālā rehabilitācija apvienota ar medicīniskās rehabilitācijas elementiem. Skolā strādā zīmju tulks – ilggadējā struktūrvienības darbiniece Ritma Egle. Audzēkņu stiprais balsts. Gatava uzklausīt ikvienu. Atbalstīt ne vien ar vārdiem, bet arī ar darbiem, iesaistot ikvienu interesentu vājdzirdīgo biedrības daudzveidīgajos pasākumos.  Skolas jubilejas koncertā Ritma kopā ar audzēkņiem iestudējusi dzīvespriecīgu deju par mīlestību, kuru nevajagot liet māla podiņā.

  Darbinieki daudz domājuši par to, lai audzēkņi varētu pilnvērtīgi pavadīt brīvo laiku. Absolventi, tiekoties skolas jubilejā, joprojām ar lielu prieku un gandarījumu atceras interešu izglītības pulciņos un sporta aktivitātēs pavadītās stundas.

  Vienā no radošajām darbnīcām, kurā amata prasmes demonstrē nākamie galdnieki, strādā skolas 3. kursa audzēknis Bruno Šteinbergs. Brīvajā laikā viņš apmeklē skolas deju kolektīvu un teātra pulciņu. “Vēl mums ir laba sporta zāle. Patiešām daudz iespēju radoši augt un pilnveidoties,” atzīst puisis.

  Jubilejas pasākumā vienojošais ir pogu motīvs. Radošajās darbnīcās gatavo pogas. Tās tiek šūtas pie grāmatzīmēm - kā gaišs atmiņu sveiciens no skolas. Vienlaikus atgādinot par spēku, kas dzimst vienotībā un radošā darbībā. Elīna Leimante, kura Alsviķu skolā izmācījusies par šuvēju, pārliecināta, ka grāmatzīme ar pašas piešūto podziņu viņai nesīs veiksmi. Šuvēju skolotājai Guntai Laipakai Smiltenes tehnikuma Alsviķu struktūrvienība ir pirmā un vienīgā darba vieta. Skolā nostrādāti četrdesmit mūža gadi. Atbildīga, precīza un prasīga, īsta sava aroda profesionāle – viņu raksturo kolēģi. Kamēr ciemiņi radošajās darbnīcās izgatavo grāmatzīmes, skolotāja Gunta kopā ar absolventiem pārlapo albumus, atceroties skaistākos kopā pavadītos brīžus.

  Priecīgi satrauktas svētku koncertu gaida nākamās pavāra palīdzes Signe Cinglere un Elija Jansone. Abas ir pateicīgas skolotājiem par Alsviķos gūtajām profesionālajām zināšanām. “Mums ļoti patīk izvēlētā specialitāte. Skolotāji palīdzēja atrast labas prakses vietas. Pagaidām vēl neesam izlēmušas, ko darīsim pēc izlaiduma, bet šeit iemācītais, izejot pašām savā dzīvē, noteikti noderēs,” atzīst jaunietes.

  Muižas pagalmā kopā ar audzēkņiem aktīvi darbojas jaunais arodmācības skolotājs, Alsviķu skolas absovents Uldis Volkovs. “Agrāk gribēju savu nākotni saistīt ar galdniecību, taču nebija tik stipra veselība. Tāpēc pievienojos apavu labotāju komandai. Darbs ātri iepatikās. Ja nepatiktu, šeit nemaz nevarētu strādāt. Alsviķu skolotāji zina, ko nozīmē apbruņoties ar pacietību. Nodarbību laikā jāatrod laiks pieiet pie katra audzēkņa. Daži saprot ar pirmo reizi, citam viss jāizskaidro trīs četras reizes.”

  Radošajā pogu darbnīcā pie Alsviķu pils sirsnīgi ciemiņus uzņem nākamo galdnieku skolotājs Raitis Ramanis. Tā kā pašam mājās divas meitas, Raitis priecājas par iespēju savas amata gudrības nodot tālāk Alsviķu skolas audzēkņiem. “No sirds priecājos par katru puisi vai vīru, kuram izdevies iemācīt, manuprāt, skaistāko no arodiem. Iet jau mums visādi. Lai atrastu ceļu uz audzēkņa sirdi un savā darbā gūtu panākumus – galvenais – nenolaist rokas un neļaut to pašu darīt arī viņiem. Iedrošināt mēģināt vēl un vēl. Līdz sanāk. Tas nekas, ka kādam tas varbūt ir sestais vai septītais mēģinājums.

  Galdnieka darbā ļoti būtiska ir neatlaidība un pacietība. Tāpēc šo specialitāti nevar apgūt gluži katrs, kas to vēlas.Tāpat - audzēkņus ar īpašām vajadzībām nevar kā robotus salikt rindā un dot rīkojumus. Ja nāk virsū dusmas, labāk sakost zobus un iziet no situācijas ar humoru. Piemēram, pirms dažiem gadiem, strādājot pils pagalmā, lūdzu vienam skolniekam padot kompresoru. Uz brīdi aizgriezos prom, bet viņš tikmēr izrāvis no zemes un atnes pusieraktu ūdens noteku...

  Pa dzīvi jāprot iet ar smaidu un vienkāršību,” uzskata R.Ramanis. “Skolotājam jāprot atrast īsto pieeju katram audzēknim. Strādājot šajā skolā, reizēm nākas sadzīvot ar domu, ka kādam, neraugoties uz milzīgu viņa izaugsmē ieguldīto darbu, tā arī neizdodas iemācīt tikpat kā neko. Par to, protams, sāp visvairāk. Šādus brīžus jāspēj pārlaist ar mīlestību, nešaustot sevi un nevainojot arī audzēkni.”

  Gaidot Labo vārdu stundu, muižas pagalmā satikušās skolas kādreizējās skolotājas Dace Rateniece un Zigrīda Sināte. Skolotājai Rateniecei šeit aizvadīts viss darba mūžs. Divdesmit piecu gadu vecumā sākusi strādāt bērnunamā, pēc tam – tā sauktajā meiteņu pāraudzināšanas iestādē. “Visgrūtāk ar viņām gāja pirmajā gadā. Pēc tam nomierinājās, pierada un nekādu īpašu problēmu nebija. Kopā piedzīvojām daudz jauku brīžu. Daudzas bija atvestas no ostas pilsētām – Liepājas, Vetspils... Taču man kaut kā izdevās ar visām atrast kontaktu un panākt zināmu uzticēšanos. Tas jau šādās situācijas galvenais. Skolotājai internātskolā jābūt vienlaikus gan mammai, gan draudzenei, gan pedagoģei. Jauniešu vidū bija arī vairākas jaukas jaunietes, kuras šeit nonākušas politisko apsvērumu dēļ vai tikai tāpēc, ka nebija laistas skolā. Visbiežāk mātes strādāja fermā un vajadzēja, kas palīdz lauku darbos. Apradušas ar jauno vietu, meitenes bija laimīgas, ka var būt kopā ar vienaudžiem. Atceros, kā Dziesmu svētkos visas kopā ar pagasta kori gājām gājienā. Mums pa priekšu alūksnieši, viņus pasveicināja divas trīs reizes, bet – tiklīdz malā stāvētāji pamanīja Alsviķu nosaukumu, tā no malu malām atskanēja: “Sveiciens Alsviķu meitenēm! Sveiciens Alsviķu meitenēm!”

  Arī vēlāk, kad skolā sāka uzņemt audzēkņus ar veselības problēmām, vajadzēja laiku, kamēr pieradām. Jo vienlaikus nācās strādāt gan ar ļoti apdāvinātiem jauniešiem, gan tādiem, kuriem mācības sagādāja ļoti lielas grūtības. Atkal bija nepieciešams atrast citu pieeju. Tagad skatos un priecājos, cik ļoti skola un tās teritorija mainījusies. Viss tik skaists un kārtīgs!” Līdzīgās domās ir arī kādreizējā Alsviķu pagasta pašvaldības policiste Zigrīda Sināte. Viņa savulaik aizvietojusi Daci Ķimeli dekrēta atvaļinājuma laikā, pildot direktora vietnieces pienākumus sociālās rehabilitācijas jomā.  “Skolas vide radikāli atšķīrās no otras darba vietas. Pavisam cits ritms. Visvairāk atmiņā paliks audzēkņu neaprakstāmā labestība un sirsnība. To pašu varu teikt par kolēģiem. Šādā vietā nevar strādāt cilvēks, kurš ir ass, ātrsirdīgs un otru nemīl. Par šo skolu saglabājies daudz jauku atmiņu. Tas bija ļoti skaists laiks.”

  Gandrīz visu svētku laiku skolas bijušo un esošo audzēkņu bariņa ielenkumā atrodas vienmēr sirsnīgai sarunai atvērtā dienesta viesnīcas skolotāja Ludmila Bērziņa, kura Alsviķu skolā strādā kopš 1998. gada. Pēc izglītības – sociālā darbiniece ar specializāciju sociālajā pedagoģijā un finansiste. Regulāri zināšanas papildina dažādos kursos. “Ludmila šajā skolā pārzina visu,” saka kolēģi. “Sākot no audzēkņu sekmēm un interesēm un beidzot ar katra nākotnes nodomiem.”

   “Man viņi visi mīļi,” par savējiem saka skolotāja. “Tā kā esam kopā visu diennakti, brīžiem kādam jābūt mammas vietā. Audzēkņi nāk no ļoti dažādām vidēm, tāpēc skolotājiem jābūt dubultiejūtīgiem un saprotošiem. Sapratne arī ir galvenā atslēga uz ikviena cilvēka sirdi. Audzēkņi, kuriem nav paveicies ar veselību vai citās jomās, bieži ir daudz patiesāki un sirsnīgāki par cilvēkiem, kuriem šajā dzīvē iedots viss, lai būtu laimīgi paši un savā pārticībā padalītos ar citiem. 

  Spēku smeļamies kolektīvā. Kā vien spējam, cenšamies cits citu grūtā brīdī atbalstīt. Pa šiem gadiem neviens no kolēģiem man nekad nav atteicies palīdzēt. Visi labi apzināmies – tas, ko darām, ir komandas darbs. Vēl skolā vienmēr ir skaisti un jauki kultūras pasākumi, kas ļoti sasilda. Par mūsu audzēkņu priekšnesumiem esam dzirdējuši daudz labu vārdu, arī uzstājoties citur.”  

  Tiklīdz beidzam runāties, skolotāju atkal apkampj absolventi, kuri Alsviķos pirms vairākiem gadiem apguvuši šuvēja arodu. Visi kopā atceras zem meiteņu gultām atrastos puišus un “soda mērus”, kas pielāgoti par dūma uzvilkšanu aiz skolas stūra. Vineta Bumbiša šobrīd mājās audzina trīs bērnus un amata prasmes izmanto, rūpējoties par ģimeni. Laura Pelaka uz skolas salidojumu atbraukusi no Īrijas, kur strādā stādaudzētavā. Jana Malvese tagad ir rīdziniece, strādā kādā birojā par sekretāri. Artūrs Ciekurznis pārcēlies uz dzīvi Londonā, kur virtuvēm uzstāda granīta virsmas.

  Vietā, kur ikdienā lemts satikties tik dažādiem likteņiem un sāpēm, nepieciešama īpaša augstāku spēku aizsardzība un nozīmīga katra labā doma un vēlējums. Kā zīme un atgādinājums, ka Asviķu skolai tā nekad netrūks, svētku dienā iestādīja Smiltenes tehnikuma kolēģu dāvinātu dekoratīvo pīlādzīti. Labo vārdu stundā tas tika pie vēl viena “brāļa”, kuru kopā ar skaistiem spēka vārdiem dāvināja Alūksnes vidusskolas direktore Ilze Līviņa.

  Sveicot pedagogus un audzēkņus jubilejā, Alsviķu skolu par savējo sauc arī Smiltenes novada Izglītības pārvaldes vadītāja Gunta Grigore. No 1998. gada līdz 2011. gadam, strādājot par Alūksnes vakara (maiņu) un neklātienes vidusskolas direktori, viņa vienlaikus koordinējusi arī sadarbību ar Alsviķu profesionālo skolu. “Alūksnes rajona vakara (maiņu) un neklātienes vidusskolas pedagogi brauca uz Alsviķiem, lai nodrošinātu apmācību tiem jauniešiem, kas vienlaikus ar arodu vēlējās iegūt pamatizglītību un vidējo izglītību. Arī pati kādu laiku mācīju viņiem bioloģiju un veselības mācību. Šie audzēkņi vienmēr paliks atmiņā kā īpaši - ar savu attieksmi cits pret citu, pret darbu un mācībām.  Viņi ir kā spilgts apliecinājums tam, ka cilvēkam, kuram varbūt kaut kas nav dots fiziski, piešķirts īpašs sirds un dvēseles skaistums. Mācību darbs Alsviķos radikāli atšķirās no citām skolām. Tā bija laba dzīves skola arī man pašai, ko ļoti novērtēju. Tāpat kā veiksmīgo un rezultatīvo sadarbību ar skolas direktori Anitu Palmu un pārējo kolektīvu, kas ir ļoti saprotošs, draudzīgs un darbīgs. Tieši tik īpašs, kādiem jābūt cilvēkiem, kuriem uzticēti tik īpaši audzēkņi.”

  “Šeit, Alsviķu skolā gūtās zināšanas un prasmes ļāvušas audzēkņiem iespēju saredzēt plašāk ne tikai ar acīm, bet arī ar sirdi,” klātesošos Labo vārdu stundā uzrunāja skolotāja Astrīda Bētere, sakot lielu paldies katram no bijušajiem un esošajiem darbiniekiem, kuri ar savu ikdienas devumu kā dažādu materiālu, krāsu un izmēru pogas godprātīgi ļāvuši piepogāties skolas ikdienas ritmam. Visi pelnījuši, lai kādreiz par viņu veikumu un savdabīgo darba ikdienu pastāstītu vairāk. Kā svētku uzrunā teica Valsts probācijas dienesta pārstāve Inese Pura: “Skolas sirdspuksti ir audzēkņi, bet spēks – skolotāji.” Alsviķu gadījumā – ikviens, kurš gatavs izdarīt visu iespējamo, lai maksimāli atvieglotu audzēkņu ikdienu, paverot viņiem iespēju apgūt piemērotāko profesiju, kas savienojama ar veselības problēmām.

  “Ir labi padarīta darba sajūta un vienlaikus milzīgs gandarījums par to, ka skola aug un attīstās,” saka struktūrvienības vadītāja Anita Palma, kura par sevi saka: “Neesmu no lielām runātājām. Labāk patīk izdarīt, lai darbi paši par sevi runā.” Anita Palma Alsviķu skolā sākusi strādāt 1996. gadā. Pirmo gadu bijusi mācību pārzine, pēc tam – turpat divdesmit gadus - direktore. Pirms tam strādājusi Alūksnes novada pašvaldības Izglītības pārvaldē. “Darbs mūsu skolā nav viegls. Tāpēc, veidojot komandu, vispirms skatos, cik daudz cilvēkā ir mīlestības, vai viņš spēs izprast vidi, kurā būs jāstrādā. Vairums skolas darbinieku šeit strādā jau gadiem ilgi, jo darbu izjūt kā misiju un aicinājumu. Ļoti cenšos, lai mēs būtu kā viena liela ģimene. Kopā priekos un bēdās.

  Jubilejā bieži izskanēja vēlējums – lai skolai netrūktu daudz audzēkņu! Zinu, ka tie, kuri to teica, vēlēja mums labu, bet, ja aizdomājas dziļāk... Labāk, ja būtu mazāk tādu cilvēku ar tik smagām veselības problēmām, kā vienam otram mūsu audzēknim. Taču statistika ir nežēlīga. Šādu ļaužu skaits ar katru gadu pieaug.

  No sirds priecājos par katru, kurš atbrauca, lai satiktos un parunātos! Taču - dažs, kurš pirms pāris gadiem vēl pārvietojās pats, tagad jau to bez palīgierīcēm vairs nevar... Nesen uzzināju, ka garajam aizgājēju sarakstam piepulcējušies vēl vairāki...

  Daudziem mūsu audzēkņiem ļoti būtisks ir atbalsts arī pēc skolas beigšanas. Sāpīgi, ja, to nesaņemot, jaunietis spiests atgriezties un palikt ne tajā labvēlīgākajā un izaugsmi rosinošākajā vidē.

  Taču dzīve turpinās. Pa šiem gadiem skolai divkāršojies izglītības programmu skaits. Ar dažādu projektu atbalstu pakāpeniski sakārtojam infrastruktūru. Kā jau lauku skolai, finansiālais atbalsts mums ir ļoti vajadzīgs. Ko novēlu visiem savējiem jubilejā? – Lai Smiltenes tehnikuma dāvinātais pīlādzītis mums visiem nestu svētību! Domāsim vairāk labu domu un biežāk uzsmaidīsim cits citam! Lai priecīgo mirkļu ir vairāk nekā bēdīgo!”

  Smiltenes tehnikuma jauniešu grupa “M.A.T.R.I.K” jubilāriem dāvināja romantisku muzikālo sveicienu, bet skolas prasmīgākie kulināri sūtīja svētku torti, ko vienlaikus ar daudz labām domām rotāja Alsviķu skolas logo: “Amats ir pamats!”

  “Paldies par šo skaisto vidi! Par to, ka dodat cerību tiem, kuriem nav paveicies,” teica skolas direktors Andris Miezītis, vēlot savam kolektīvam daudz spēka, izturības un veiksmes arī turpmāk.

  Pēc Labo vārdu stundas Alsviķu struktūrvienības audzēkņi ciemiņus un mājiniekus priecēja ar aizkustinošu svētku koncertu “Pacelties spānos”, aicinot neskatīties atpakaļ pagātnē, bet stāvēt pāri ikdienai un sāpēm.

  Kamēr pārējie ballējas, vienīgi uzticamais struktūrvienības sargs un acuraugs Redo neļāvās svētku reibumam un ziedu smaržām. Viņa modrību neiemidzināt arī ar skaistiem vārdiem. Perfekti iejuties skolas kolektīvā un apguvis visas nepieciešamās amata prasmes. “Nežēlo savu balsi, lai atklāti paustu viedokli par katru, kurš ienācis pagalmā. Draudzīgs, bet sev pāri darīt arī neļaus,” draugu un kolēģi raksturo sargs Mārtiņš Āboltiņš, kura pārziņā skolas apkures katlu pogas.

  Autore:Baiba Vahere

   

 • Direktori

  Tehnikuma pastāvēšanas laikā ir bijuši 14 direktori.

  • 1922. – 1935. gads JŪLIJS VĪGANDS
  • 1935. – 1939. gads KRISTAPS LIELGALVIS
  • 1939. – 1940. gads direktora vietnieks KĀRLIS VALTERS LIEPIŅŠ
  • 1940. – 1941.gads E. CELMS
  • 1941. – 1942. gads KRISTAPS LIELGALVIS
  • 1942. – 1945. gads VIKTORS LINIŅŠ
  • 1945. – 1948. gads JĀNIS KĀRKLIŅŠ
  • 1949. – 1955. gads ILMĀRS DRĒĢERIS
  • 1956. – 1963. gads ELMĀRS STIGLICS
  • 1964  – 1965. gads KĀRLIS ĶAUNE
  • 1965. – 1966. gads PĒTERIS PĒTERSONS
  • 1966. – 1969. gads VITĀLIJS TAMANIS
  • 1970. – 1979. gads JĀNIS MITRIŅŠ
  • 1979. – 1990. gads JĀNIS SOKOLOVS
  • No 1990. 4. augusta ANDRIS MIEZĪTIS
 • Vēsture bildēs

   

   

  1924. gads. "Skolu sekmīgi beigušie iegūst piensaimniecības un lopkopības tehniķa nosaukumu."

  (Valdības vēstnesis, 1923. gada 17. jūlijs)

   
    20. gs. 30. gadi. Skolas audzēkņi pēc labi padarīta darba Rauzas pļavās. Lopkopji ziemu varēs aizvadīt bez bēdām - saime būs paēdusi...   
   

  "1940. gadā skola pārgāja Tautas komisariāta pārziņā un sākās iekļaušanās sociālistiskajās sacensībās."

  (Ruta Kalniņa. Smiltenes tehnikums ANNO 1922)

   

     1945. gadā skola ieguva nosaukumu Smiltenes zooveterinārais tehnikums. Tā ir pirmā mācību iestāde Latvijā, kas sāka apmācīt veterināros feldšerus.   
     Dievkalpojumu mazpulku nometnē skolas pagalmā Kalnamuižā vada mācītājs Ernests Kronbergs - liels patriots, kurš no savas pārliecības neatteicās arī tad, kad par Latviju sāka cīnīties divas lielvaras. Mācītāja, vēlāk - prāvesta dzīves pavediens traģiski aprāvās 1944. gadā. Viņš ir pirmais, kurš apglabāts toreiz brīvajā laukumā Smiltenes pilsētas kapos pie Brīvības cīņās kritušo karavīru pieminekļa.  
       

  1936. gadā pie Smiltenes lauksaimniecības mācību skolas nodibināja Piensaimnieku izmēģinājuma staciju, kur pētīja Latvijā ražoto piena produktu kvalitātes trūkumus, to cēloņus un izstrādāja metodes, kā tos novērst. Profesionāļiem palīdzēja nākamie piensaimnieki, kas tīrīja pienotavu, mazgāja traukus, pieņēma pienu, piedalījās tā pārbaudē un pārstrādē, bet pēc tam ar ērzeļiem veda uz staciju sviesta mucas un sierus. Dežuranti cēlās trijos no rīta. "Tā, taču, ir īsta Sibīrija!" žēlojās audzēkņi.


   
       Skolas pedagogi 1932. gadā. Daudzi no viņiem snieguši lielu ieguldījumu ne vien novada attīstībā, bet bijuši sava veida celmlauži republikā. Centrā - skolas pirmais direktors Jūlijs Vīgands - spilgta personība un izcils ķīmijas skolotājs. Vienīgi Vīganda kungs bijis tik nopietns, ka audzēkņi solījuši viens otram balvu - dāmu pirkstiņus (šokolādes konfektes ar liķiera pildījumu) tam, kurš pirmais sasmīdinās direktoru.   
       20. gs. 30. gadi. Vidū - direktors un piensaimniecības priekšmetu skolotājs Kristaps Lielgalvis. Viņam blakus (pa labi) - skolotājs K.V. Liepiņš, kuram 1940. gadā uztic direktora pienākumus,kad nacionāli noskaņoto Lielgalvja kungu no darba atbrīvo.  
       1930. gads. Lopkopības skolas izlaidums. "Jūs visus gaida grūts darbs," audzēkņiem teicis agronoms Ābele. "Bet no darba gan laikam neviens nav nomocīts. Slinkojot cilvēks saslimst ātrāk, nekā strādājot. Ja esat izvēlējušies profesijas, kas saistītas ar lauksaimniecību vai piensaimniecību, tad dzīve jāpieņem tāda, kāda tā rādās." (Jānis Zariņš " Cepure ar zelta vārpu")  
       Piensaimniecības un lopkopības skolas izmēģinājuma pienotava pagājušā gadsimta 30. gados. Tā ierīkota bijušajā muižas zirgu stallī, kur firsta Līvena laikā turēti zirgi un bijusi telpa, kur kalpiem un staļļa puišiem pulcēties. Te svinēti Ziemassvētki, izvietojot lielu egli plāna vidū. Tagad šeit atrodas skolas bibliotēka un ēdnīca.  
       1924. gads. Pirmais izlaidums. Skolotāji un absolventi.  
    Fotogrāfija no Zemkopības ministrijas "Smiltenes piensaimniecības un lopkopības vidusskolas" reklāmas izdevuma. Šāda krievu baroka stilā 1730. gadā celtā kungu māja Smiltenes muižas centrā izskatījās tālajā 1922. gadā, kad šeit darbu sāka divgadīgā mācību iestāde.  
     

   "Sveiki, mīļie piederīgi! Vēlu jums daudz laimes un veselību," sūtot šo fotogrāfiju mājiniekiem un vēlot viņu pēc veiksmīgi nolikta eksāmena mājās sagaidīt, 1924. gada aprīlī raksta viens no nākamajiem piensaimniekiem. Vārds, diemžēl, vairs nav salasāms.

   
         
   

  "Lai es tādas vagas aru, ka es ilgi dzīvot varu sava tēva pagastā," praktiskajās nodarbībās skandēja lauksaimniecības skolas audzēkņi. 20. gs. 30. gados strādāt ar šādu Fordson traktoru bija ļoti liels gods un lepnums.

   

   
         
    Kalnamuiža mostas pavasarim. 20. gs. sākums.  
         
    1960. gada izlaiduma koncerta dalībnieki. 2. rindā - koncertmeistars E. Bojārs. 1. rindā vidū - angļu valodas skolotāja, ilggadēja tehnikuma tautas deju kolektīva vadītāja un daudzu kultūras pasākumu organizētāja Austra Ruka.  
         
    1939. gads. Lauksaimniecības skolas karoga iesvētīšana Smiltenes ev.lut. baznīcā. Uz karoga izšūtie vārdi: "Zemei - darbs, tēvijai - sirds, lai Latvija kā zvaigzne mirdz!" grezno arī Smiltenes tehnikuma karogu.   
      Tehnikuma dejotāji (priekšplānā - skolotāja Austra Ruka) ceļā uz Dziesmu svētkiem. Saktas audzēkņi kopā ar skolotāju Ēvaldu Apīni izgatavojuši no likvidētās Piensaimniecības nodaļas katliem un vara kannām.   
     Smiltenes tehnikuma darbinieki dodas 1. maija gājienā...  
    Skolas pārvaldnieks un agronoms Jānis Švāģeris - īsts goda vīrs un saimnieks ar lielo burtu. Vienīgi uz skolu pēc avīzēm gan viņš sūtīja savu vilku suni Valletu. Par to, kā tas notika, lasiet jaunajā grāmatā "Profesionālā izglītība muižā", ko varēs iegādāties salidojuma dienā.  
    20.gs. 70. gadu beigas. Smiltenes tehnikumā vienmēr godā turētas sportiskās tradīcijas.   
    Zootehniķi. 1962. gada izlaidums.  
    1961. - 1962. gads. Smiltenes tehnikuma riteņbraukšanas izlase kopā ar republikas labākajiem riteņbraucējiem.   
    1935. gada 23. un 24. augusts. Ziemeļlatvijas skolotāju paidogoģiskās dienas Smiltenē, kurās piedalās arī Smiltenes PIensaimniecības un lopkopības skolas paidagogi.  
   

  "1946. gads. Visi Smiltenes Piensaimniecības un lopkopības skolas audzēkņi valkāja formas. Meiteņu kleitām vajadzēja būt garām piedurknēm un 10 cm pāri ceļgalam. Svinīgos gadījumos varēja būt arī tautastērps."

  Ruta Kalniņa

   
   

  Centrā - direktors J. Kārkliņš vienā no pirmajiem izlaidumiem Smiltenē J. Kārkliņš bija Krievijas latvietis, atvaļināts padomju lidotājs, kuru amatā iecēla pirmajos pēckara gados. "Ikdienā viņš staigāja militāra piegriezuma frencī, galifē biksēs un stulmainos zābakos, latviešu valodā runāja slikti, toties tehnikuma audzēkņiem mācīja PSKP vēsturi."

  Juris Zušmanis

   
    Absolventu valde.  
    20. gs. 80. gadu sākums. Komjauniešu pārgājiens.  
    Smiltenes tehnikuma 60 gadu jubilejā. V. Avots (no labās), E. Mitriņa, direktors J. Mitriņš, profesors J. Latvietis, skolotāja A. Siliņa.   
    Pirmais Smiltenes tehnikuma audzēkņu salidojums 1962. gadā.  
    ...un vēl viens foto no pirmā salidojuma.   
    Smiltenes lauksaimniecības mācību iestāde daudzus gadus bija vienīgā skola Latvijā, kas sagatavoja pienotavu vadītājus, lopkopības pārraugus, lauksaimniekus, siera meistarus un sierniecību vadītājus.  
   

  Sovhoztehnikuma audzēkņi slaukšanas praksē. No kreisās - Dz. Jaunrubene, L.Jurjāne, Dz. Drozdecka.

   
   

  Guntis un Elga nolasa apsveikuma telegrammu 1972. gada "Sniegpārsliņu" dalībniekiem. Novēlējumi: 

  Māksliniekiem: iejusties "Sniegpārsliņu" virpulī un piedot tai mirdzumu.

  Muzikantiem: esiet moži, lai nerimst "Sniegpārsliņas" virpulis.

  Pārējiem: iekļauties "Sniegpārsliņas" jautrajās dejās un nepagurt līdz atkusnim.

   
    "Sniegpārsliņas"  viesi pārvar šķēršļu joslu.  
    Smiltenes tehnikuma radošajā pasākumā viesojušies daudzi Latvijā pazīstami skatuves mākslinieki.   
    Smiltenes tehnikuma audzēkņu etnogrāfisks uzvedums "Tautiešami roku devu".  
   

  Lai bij' laime, kam bij' laime

  Dēlu mātei liela laime;

  Tai piedzima malējiņa

  Apautām kājiņām.

   (L.t.dz.)

   
   

  Dzīvo labi, līgaviņ'

  Ar manām māsiņām

  Vai tu viena nodarīsi

  Manus lielus tīrumiņus?

  (L.t.dz.)

   
   

  Skaista pļava nenopļauta,

  Vēl skaistāka, kad nopļauta;

  Skaista meita vainagā,

  Vēl skaistāka aubītē.

  (L.t.dz.)

   

   
    "Sniegpārsliņa" bija viens no tehnikuma audzēkņu un pedagogu 20. gs. 60. un 70. gadu gaidītākajiem pasākumiem, ko absolventi ar labiem vārdiem atceras joprojām.  
    Smiltenes tehnikuma dramatiskā pulciņa dalībnieki. Viņu vidū - Smiltenes tehnikuma direktors (toreiz - skolas audzēknis) Andris Miezītis.   
    .. un šeit - daiļrunas konkursā.  
    Mācoties Smiltenes tehnikumā direktors arī aktīvi nodarbojās ar biatlonu un distanču slēpošanu.   
   

  Andris Miezītis: “Uzzinot, ka esmu uzņemts Smiltenes tehnikumā, bija tik laba sajūta! Nekad neesmu nožēlojis savu izvēli nākt mācīties uz šo skolu. Tie bija četri ļoti skaisti gadi! Bet, ja kāds man astoņpadsmit gados sacītu, ka būšu skolas direktors, tad gan teiktu, ka viņš ir jucis! Taču 1990. gadā dzīve mani atkal atveda uz Smilteni.  Tajā pašā zālē, kur pirms daudziem gadiem gaidīju iestājeksāmenu rezultātus, mani ievēlēja par tehnikuma direktoru." 

   

   
    Skolas projektu vadītājas Ingunas Avotas lielākā autoritāte ir tētis, no kura viņa mācījusies visvairāk. Inguna saka: "Vajag sapņot lielus sapņus, jo tie piepildās!" Arī visi viņas bērnības skaistākie sapņi ir piepildījušies!  
    Ēdnīcas vadītāja Astrīda Pinkovska Smiltenes tehnikumā nostrādāja vairāk nekā 30 gadus. "Viņa bija labestības iemiesojums," par Astrīdu saka kolēģi.  
    1978. gada 1. septembris Smiltenes 29. arodvidusskolā. 2011. gadā skolu apvienoja ar Smiltenes tehnikumu. Tagad arī viņi visi ir mūsējie!  
    Latvijā vairākkārt mainījušās varas, bet nemainīga palikusi cilvēku cerība, ka reiz nāks “ceļinieku” paaudze, kas savedīs kārtībā Latvijas ceļus.  
    “Ceļinieku” ikdiena nekad nav bijusi viegla, bet šīs profesijas prestižs tālajos 70. gados bija ļoti augsts.  
    Izlaidums Smiltenes 29. arodvidusskolā. Moto "Finiša nav un nebūs. Ir tikai starts! tikpat skaisti un iedvesmojoši skan arī šodien.  
    20. gs. 80. gadi. Smiltenes tehnikuma bundzinieces Dziesmu svētkos Rīgā.  
       Ilggadējā Smiltenes tehnikuma matemātikas skolotāja Anna Siliņa. Direktors viņu joprojām sauc par Skolotāju skolotāju.  
    Smiltenes Zooveterinārā tehnikuma audzēknes Elzas Ūdrītes (tagad - Drone) žetons.  
    "Smiltenes tehnikuma žetons ir kā vārpa, kas simbolizē briedumu. Kā spārni, kas atgādina par vieglumu. Kā stari – ceļš augšup," skaidro direktors Andris Miezītis.  
         

   

  Fotogrāfjas digitalizēja: Anita Biseniece un Baiba Vahere

  Vēstures faktus apkopoja: Baiba Vahere

Veterinārā klīnika

Darba laiks: Pirmdiena - Ceturtdiena. 9.00 - 18.30 (bez pārtraukuma). Klīnika atvērta pirmdienās, otrdienās, trešdienās un ceturtdienās. Tālrunis:  20250228.

vet

Smiltiņa autoskola

Smiltenes tehnikums organizē "B" kategorijas autovadītāju kursus.

automaciba

Kalna ligzda

Kalnamuiža 7 
Smiltenes pag., Smiltenes nov. 
Smiltene, LV-4729, Latvia
Tālrunis: 64772173
Booking.com logo2 2
1
© 2018 Smiltenes tehnikums / Izstrādāts Tehnoloģiju Studijā