7.martā nākamie veterinārārsta asistenti veterinārmedicīnas nodaļas nedēļas ietvaros dalījās ar profesionālās pilnveides pieredzi ārzemēs.
Rebeka Krista Mieze un Zane Zembaha stāstīja par iespaidiem, kas gūti Igaunijā, “Erasmus+” veterinārmedicīnas stratēģiskās partnerības projekta ietvaros apgūstot zirgu turēšanu, ēdināšanu un kopšanu Igaunijā. Jaunietes skolasbiedrus iepazīstināja ar savu darba ikdienu. Dalījās spilgtākajos iespaidos, kas gūti ārpus mācībām. Stāstīja par Igaunijas lielākajiem zirgu staļļiem.
“Igaunijā zirgi dzīvo lielākoties ārā. Vēl interesanti, ka viņu vērtīgāko šķirņu kumeļi tiek nopirkti jau grūsnības apstiprināšanas brīdī,” stāsta Rebeka Krista. Jaunietes skolasbiedriem pastāstīja arī par to, kā Igaunijā tiek turēti sporta zirgi un rādīja skaistāko zirgu un interesantāko manēžu fotoattēlus. Rebeka Krista un Zane priecājas par iespēju iepazīties ar Igaunijas zirgu audzētājiem un staļļu menedžeriem. “Līdz ar to varējām salīdzināt, kā daudzas lietas notiek Latvijā un Igaunijā. Pēc mācībām varējām jāt ar zirgiem. Piedalījāmies arī sacensībās un jaunzirgu vērtēšanā. Bija tik patīkami Igaunijā redzēt Latvijas zirgu pēcnācējus!”
Dzīvnieku mākslīgā apsēklošana Čehijā
Zanda Ostrovska un Diana Dubovska savā prezentācijā klātesošos iepazīstināja ar to, kā notiek dzīvnieku mākslīgā apsēklošana Čehijā. Arī šīs jaunietes šoruden papildināja profesionālās zināšanas “Erasmus+” veterinārmedicīnas stratēģiskās partnerības projekta ietvaros. “Pirmajā nedēļā mācījāmies anatomiju, fizioloģiju un čehu valodu. Pirms devāmies uz fermām, apguvām teoriju par konkrētās dzīvnieku sugas apsēklošanu.
Pirmajā mācību dienā veicām sekcijas govju un cūku reproduktīvajiem orgāniem.
Projekta ietvaros notika arī praktiskās mācības liellopu apsēklošanā. Piedalījāmies sivēnu kupēšanā, apmeklējām aitu fermu un stalli, kurā saimnieki varēja nodot aprūpei vecos zirgus un dzīvniekus ar dažādām patoloģijām.
Bijām arī bišu fermā. Pirms tam tikām iepazīstināti ar biškopības pamatiem un to, kā notiek bišu māšu apsēklošana.
Viesojāmies arī lielās pīļu, vistu un tītaru fermās. Tur viss notiek ļoti mehanizēti. Cilvēkam tikai jāseko līdzi, vai strādā visas vajadzīgās programmas un ierīces, ar kuru palīdzību fermā nodrošina vajadzīgo mikroklimatu, putnu dzirdīšanu un barošanu.
Praktiskās nodarbības notika tikai trīs liellopu fermās, pārējās bijām vairāk ekskursanti. Skatījāmies, kā tur tiek turētas grūsnās govis, kā – teļi un citi mājlopi. Mācību programmas ietvaros bija iespēja arī redzēt vienu no Eiropas lielākajām Limuzīnas šķirnes liellopu fermām.
Brīvajā laikā devāmies asistēt uz veterināro klīniku, kur par veterinārārsti strādāja viena no kursu skolotājām. Klīnika bija maziņa, bet ļoti noslogota. Veterinārārste mums atļāva iesaistīties visos darbos.
Brīvajā laikā iepazināmies tuvāk ar Čehiju, tās vēsturi, ievērojamākām vietām un nacionālo virtuvi. Ciemojāmies Čehijas slavenākā žokeja stallī un bijām piramīdā, kur viņš pirms katrām sacensībām ieiet ar zirgu, lai gūtu labo enerģiju veiksmei.”
Mēnesis Maltā
Nākamās veterinārārsta asistentes Santra Vēberga un Līga Egija Balode skolasbiedriem pastāstīja, kā abām vasarā gāja profesionālajā pilnveidē Maltā. “Darba diena sākās astoņos un beidzās puspiecos vakarā. Pienākumi bija ļoti dažādi - dezinficējām dzīvnieku būrus, tīrījām telpas, sagatavojām operācijas laukumu un palīdzējām ārstam pieņemt pacientus. Maltā bijām pašā karstākajā laikā, līdz ar to brīvajā laikā varējām pēc pilnas programmas izbaudīt atpūtu pludmalē. Redzējām, cik azartiski viņi svin svētkus. Tā bija patiešām ļoti vērtīga un jauka pieredze, ko novēlam ikvienam!”
Eksotisko dzīvnieku kopšana Francijā
Laura Blaua stāstīja, kā viņa kopā ar kursabiedreni Lanu Degterjovu Francijā apguvusi eksotisko dzīvnieku turēšanu, ēdināšanu un kopšanu. “Pirmajā nedēļā iepazināmies ar viņu daudzajiem eksotisko dzīvnieku terārijiem, pēc tam vajadzēja sagatavot prezentāciju par dažādu sugu dzīvniekiem. Otrajā nedēļā apguvām teoriju, bet trešajā nedēļā bija praktiskās nodarbības veterinārajā klīnikā. Mācības sākās 8.20 un beidzās 17.30. Brīvajā laikā braucām ekskursijās. Francijā pavadītajā laikā iemācījos nebaidīties no čūskām. Patiesībā viņas ir ļoti mierīgas un pateicīgas pacientes,” pārliecinājusies Laura. “Bijām klāt arī audzēja operācijā, ko veica žurciņai. Latvijā kaut ko tādu uzņemtos darīt vien retā klīnikā.”
Laura par lielu ieguvumu mācību laikā uzskata arī uzlabotās svešvalodu zināšanas un to, ka projekts abām jaunietēm pavēris iespēju iepazīt daudzus ļoti atsaucīgus cilvēkus.
“Mācieties, izlabojiet savas sliktās atzīmes, čakli apmeklējiet skolu un brauciet pilnveidoties uz ārzemēm!” pasākuma noslēgumā teica skolas projektu vadītāja Inguna Avota un visus klātesošos aicināja uz starptautisko, stratēģiskās partnerības projekta izvērtēšanai veltīto konferenci, kas notiks 28.un 29.maijā Smiltenes tehnikumā.
Baiba Vahere