No sirds lepojamies ar savu skolu un vēlamies izdarīt visu iespējamo, lai arī pārējie skolasbiedri tehnikumā aizvadītos gadus atcerētos kā vienus no skaistākajiem savā dzīvē,” saka Smiltenes tehnikuma jauniešu jaunā pašpārvaldes prezidente Elīna Belzone un viņas vietnieki – Sendijs Ainārs Mednis un Nauris Vāveris.
Elīna ir 3. viesnīcu pakalpojumu kursa audzēkne, Sendijs Ainārs mācās 2. a transporta kursā, bet Nauris – 3. a transporta kursā. Elīnas pārziņā būs iesaistīšanās kultūras pasākumu organizēšanā, tehnikuma reklamēšana un skolasbiedru informēšana par pašpārvaldē pieņemtajiem lēmumiem. Skolas reklāmas pasākumos viņai palīdzēs Sendijs, kurš turpmāk pārstāvēs audzēkņu intereses Smiltenes tehnikuma padomes un Stipendiju padomes sēdēs. Tajās kopā ar Sendiju savu viedokli apņēmies izteikt arī Nauris, kurš vēl gādās par kārtības nodrošināšanu skolā. Nauris aktīvi darbojas arī kopmītņu pašpārvaldē un ir kursa vecākais.
“Tā ir laba sajūta, ja vari otram palīdzēt un paveikt savā skolā kaut ko lietderīgu,” saka Sendijs Ainārs un Nauris viņam pilnībā piekrīt.
Jaunā pašpārvalde savas neilgās pastāvēšanas laikā jau paspējusi noorganizēt tehnikumā konkursu “Staro klase” - par Ziemassvētkiem visskaistāk noformēto klasi. Rezultātus paziņos Ziemassvētku pasākumā. Jaunieši ievēlēšanu pašpārvaldes vadībā uztver kā lielu atbildību, jaunu izaicinājumu un iespēju ieviest skolas dzīvē visiem labvēlīgas pārmaiņas. Elīna visvairāk vēlas saliedēt skolas jauniešu kolektīvu. “Vērtējot klašu noformējumu, sapratām, cik patiesībā maz cits citu pazīstam. Tas, taču, būtu tik jauki, ja jaunieši, kas mācās tehnikumā, viens otru pazītu un zinātu: viņš ir mūsējais!”
Jaunā pašpārvaldes vadība vēlas, lai tehnikumā notiktu vairāk kultūras un sporta pasākumu. “Piemēram, ziemā, kad sasnigs, pie skolas varētu sarīkot pikošanās turnīru vai sniega skulptūru konkursu. Kāpēc gan lai kādu pēcpusdienu visi kopā neaizietu pavizināties no kalniņa?” domā Elīna. Jauniešiem ideju ir daudz.
“Pirmo kursu iepazīšanās pasākums, Sporta diena, Lāčplēša diena, Latvijas valsts dzimšanas diena, Ziemassvētku eglīte, “Talantu kaleidoskops”, Vecāku un Informācijas dienas, Žetonu vakars, izlaidums ir tehnikuma tradīcijas. Taču kopā sanākšanas iemesls var arī nebūt tik nopietns. Galvenais, lai visiem interesanti. Jau pati gatavošanās tiem ir tik vienojoša! Beidzot skolu, daudzi atceras tieši to.” Nauris uzskata, ka tehnikumā vajadzētu biežāk rīkot kursa vakarus. “Citādi starpbrīdī katrs sēž savā telefonā un līdz pat trešajam kursam viens par otru neko nezina. “Mūsu kurss bija noorganizējis nelielu pasākumu ar vienu no transporta kursa puišiem. Bija ļoti labi – kopš tā laika, skolā satiekoties, vienmēr parunājamies, vairs neesam cits citam svešinieki,” stāsta Elīna. “Protams, daudz atkarīgs arī no skolasbiedriem. Varam piedāvāt idejas, bet arī viņiem pašiem jābūt gataviem kaut ko lietas labā darīt,” uzskata Sendijs Ainārs. Viņš ļoti vēlētos tehnikumā iekārtot klasi, kur audzēkņiem pavadīt brīvo laiku starpbrīžos. “Jaunieši tā varētu viens otru labāk iepazīt, spēlēt dažādas galda spēles. Varbūt tas vismaz kādu atrautu no mūžīgās sēdēšanas telefonā!” Elīna, Sendijs Ainārs un Nauris skolasbiedru aizraušanos ar sociālajiem tīkliem un spēlītēm mobilajos telefonos uzskata par vienu lielākajām mūsdienu problēmām. “Rezultātā – grūtības ar uzmanības noturību mācību stundās, sliktas sekmes un arī apgrūtināta komunikācija ar pārējiem. Brīžiem pārņem sajūta, ka šie jaunieši atrodas citā realialitātē,” savās pārdomās dalās Nauris. Lai risinātu šo problēmu, jaunās skolēnu pašpārvaldes vadība piedāvā radikālu risinājumu – katrā klasē ieviest kasti, kur visiem pirms stundas jāieliek mobilie tālruņi. Tos paņemt var tikai starpbrīdī vai, ja nepieciešams mācību darbā. “Sociālie tīkli un modernās tehnoloģijas jau nav nekas slikts. Arī mums ir sava domubiedru grupa, kurā, tāpat kā pašpārvaldes sēdēs, var iesaistīts ikviens. Problēmas sākas tad, ja cilvēks vairs nedara neko citu, kā vien dzīvojas pa sociālajiem tīkliem."
Elīna, Sendijs Ainārs un Nauris ir neizpratnē par to, kāpēc daudzi skolasbiedri, kas nebūt nenāk no ļoti turīgām ģimenēm, nemaz necenšas, lai saņemtu lielāku stipendiju. “Daudzviet skolēniem par mācībām jāmaksā. Mums tās ir par brīvu un varam vēl saņemt labu stipendiju. Taču jauniešiem vienalga - lai vecāki strādā dienu un nakti, bet paši pat nemēģina izdarīt minimālo, lai saņemtu sekmīgu novērtējumu,” saka Sendijs Ainārs, kurš, tāpat kā Elīna un Nauris, labas sekmes uzskata par galveno priekšnoteikumu, lai šajā dzīvē kaut ko sasniegtu. “Cilvēks bez izglītības mūsdienās nav nekas. Jo vairāk pratīsi un zināsi, jo brīvāks un neatkarīgāks būsi,” domā Nauris. “Zinām, taču, - tiklīdz kaut ko neproti, jāaicina talkā meistars, kuram par to jāmaksā.”
“Var jau būt, ka būs jāmēģina ar lielākajiem slaistiem parunāties,” spriež Elīna. “Svarīgākais, lai viņiem būtu motivācija mācīties. Taču tā jāatrod katram pašam. Otrs no malas var palīdzēt ļoti minimāli. To pašu var teikt arī attiecībā uz atkarībām. Īpaši – jauniešu vidū populāro smēķēšanu. Bēdīgākais tajā visā ir tas, ka daudzi smēķē tikai tāpēc, lai būtu tādi paši kā pārējie...
Centīsimies organizēt pasākumus, kuros skolasbiedriem būs iespēja sevi pozitīvi apliecināt. Bet, kad dienā tiek nopīpētas piecas sešas cigaretes, tā jau ir atkarība, no kuras vairs nemaz nav tik vienkārši atbrīvoties. Mēs, protams, varam aizrādīt. Taču nekas nemainīsies, kamēr cilvēks pats nesapratīs to, ka šādi neatgriezeniski bojā pats savu veselību. Varam vienīgi sekot līdzi, lai viņi vismaz savāc un izmet atkritumu grozā izsmēķus un nespļaudās vietās, kur citiem pēc tam jāstaigā..”
Elīna, Nauris un Sendijs Artūrs turpmāk piedalīsies arī dažādos tehnikuma prezentācijas pasākumos. Pārstāvēs skolu Smiltenes Jauniešu domē.
Dosies uz semināriem, kuros tiksies ar profesionāli izglītojošo skolu pašpārvalžu pārstāvjiem no visas Latvijas. Viņi ļoti vēlētos lauzt nelāgos aizspriedumus un mītus par tehnikumu kā skolu, uz kuru atnākot, jaunieši mainās ne uz to labāko pusi. “Taču šajā ziņā svarīgs arī skolasbiedru atbalsts. Smiltenes tehnikums – tā nav tikai audzēkņu pašpārvalde, bet mēs visi,” saka Elīna. “Diezgan smieklīgi, bet joprojām ir diezgan daudz jauniešu, kas, īpaši nekautrējoties, publiski atzīst – labāk eju uz Smiltenes vidusskolu un nemācos, nekā nāku uz tehnikumu un mācos,” papildina Nauris. “Taču rezultātā – kam viņi pēc skolas beigšanas būs vajadzīgi? – Nevienam! Tehnikumam šobrīd ir tik laba materiālā bāze! Latvijā daudzu skolu audzēkņi par tādu var tikai sapņot. Mums ir iemesli ar savu skolu lepoties. Šie vārdi nav plika reklāma. Tāpēc ar lielu prieku esam gatavi stāstīt par savu tehnikumu arī citiem un aicināt viņus pievienoties mūsu pulkam. Mīti un aizspriedumi mazināsies, ja arī citi tehnikuma jaunieši vairāk leposies ar savu skolu un tās audzēkņu panākumiem, kuru nemaz nav tik maz. Tāpat ikvienam novēlam izbaudīt koju dzīvi. Esam dzirdējuši cilvēkus runājam – tehnikumā maz iemācās! Bet tas, taču, atkarīgs no katra paša. Tie, kas nevēlas mācīties, tie arī neiemācās.” Jauniešu pašpārvaldes jaunā prezidente un viņas vietnieki uzskata, ka skolā vajadzētu biežāk organizēt tikšanos ar absolventiem, kas ir izcili sava aroda meistari un izvēlētajā profesijā sasnieguši augstākās virsotnes.
Elīna ir Smiltenes centra vidusskolas absolvente. Semestri pēc pamatskolas nomācījusies Smiltenes ģimnāzijā (tagad – vidusskola) un sapratusi, ka vēlas vienlaikus ar vidējo izglītību iegūt arī profesiju. Viņas draudzene mācījusies tehnikumā, teikusi, ka ir interesanti un aicinājusi arī Elīnu nākt bariņā. “Paklausīju un savu izvēli ne mirkli nenožēloju. Mācības ir interesantas, īpaši – praktiskās nodarbības. Savu nākotni nesaistīšu ar viesnīcu pakalpojumiem, bet skolā iegūtās zināšanas noderēs, turpinot mācības augstskolā, studējot reklāmas dizainu.” Elīnas vaļasprieki ir fotografēšana un vieglatlētika, brīvajā laikā viņai patīk jautri un saturīgi pavadīt laiku kopā ar draugiem.
Nauris nāk no Raunas. Celniecības un ceļu būves mašīnu mehāniķa profesiju viņš nav izvēlējies nejauši. Tehnika jaunieti aizrauj jau no bērnības. Tehnikumā viņam visvairāk patīk strādāt ar jauno ekskavatoru un autombiļu remontēšanas stundas. Naura otrs lielākais vaļasprieks ir galdniecība. Pēc tehnikuma beigšanas viņš iecerējis doties uz Cēsu Profesionālo vidusskolu un iegūt vēl otru – galdnieka profesiju. “Zināšanu nekad nevar būt par daudz,” uzskata jaunietis. Profesionālās kvalifikācijas praksē Nauris dosies uz Spāniju, bet Elīna – uz Portugāli. Sendijs Ainārs nākamajā vasarā pastrādās kādā zemnieku saimniecībā. Nākamgad, tāpat kā Elīna un Nauris, pieteiksies “Erasmus+” projekta piedāvātajai iespējai doties praksē uz ārzemēm.
Jaunieša dzimtā puse ir Gulbenes novada Galgauskas pagasts. Tehnikumā mācījusies māsa un ieteikusi šo skolu arī viņam. “Atbraucu uz informācijas dienu, kur mūs iepazīstināja ar skolas jauno tehniku. Redzēju, ka Smiltenes tehnikums ir skola ar lielām izaugsmes iespējām. Arī tad, ja pēc skolas beigšanas nestrādāšu par mehāniķi, tehnikumā gūtās zināšanas noderēs pašam savā dzīvē.”
Sendija vaļasprieks ir galda teniss. Viņš uzskata, ka lielākā dāvana, ko varam cits citam uzdāvināt Ziemassvētkos, ir draudzīga attieksme, cieņa un savstarpēja sapratne. “Gribētos, lai ikviens nāktu uz skolu ar prieku un tajā justos gaidīts.” Arī Nauris visiem vēl būt vairāk vienotiem un sasparoties. “Lai ir gandarījums pašiem un vecākiem. “Ja arī kādreiz gadās kāda sliktāka atzīme, labāk to izlabot uzrei. Lai nav tā, ka trešajā kursā attopies un tad jau kaut ko mainīt daudz grūtāk. Vēl trakāk, ja bez jēgas notrallināti četri gadi. Tāpēc atbalstiet savējos – gan mācībās, gan ārpusklases aktivitātēs!” Savukārt Elīna skolasbiedriem novēl būt draudzīgākiem un neizplatīt citam par citu baumas. “Nožēlojami, ja kursabiedri nonāk tiktāl, ka viens ar otru vairs nesarunājas.”
Vienotību, daudz radošu ideju un spēku tās realizēt dzīvē jaunajai pašpārvaldei novēl arī direktora vietniece izglītības jomā Rudīte Grabovska un skolotāja Mārīte Dragone, kuras pārraudzībā bijis pašpārvaldes darbs no pirmsākumiem līdz šim mācību gadam. Uz galeriju...
Baiba Vahere